[Rozmiar: 148277 bajtów]
STRONA GŁÓWNA | KONTAKT

'Leśne Czorty' działają przy Szkole Podstawowej nr 40 w Krakowie, ul. Pszczelna 13. W skład drużyny wchodzą chłopcy ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich w wieku od 11 do 18 lat.
Drużyna podlega służbowo Szczepowi 11. Podgórskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych 'Ruczaj' oraz Hufcowi Harcerzy Kraków V 'Podgórze'.
Drużyna jest jednostką Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Drużynowym jest wyw. Piotr Pelc.

| DZIEJE DRUŻYNY | POCZET WODZÓW | MUNDUR LEŚNEGO CZORTA |

DZIEJE DRUŻYNY

...'Powołuję do działania przy Szkole Podstawowej nr 40 11. Podgórską Drużynę Harcerzy; na funkcję drużynowego mianuję phm. Macieja Chyla HO'...

Proporzec drużyny Te słowa zabrzmiały na apelu Hufca Harcerzy Kraków V 'Podgórze' ponad JEDENAŚCIE lat temu - 11. listopada 1994 r. Ta data uznawana jest za datę założenia 11. Podgórskiej Drużyny Harcerzy 'Leśne Czorty' im. gen. dyw. Stefana Grota-Roweckiego.

W 1990 r. 11. PgDH-ek 'Nadzieja' oraz 11. PgDH-rzy 'Twierdza Leśna' przeniosły się z SP nr 40 na os. Ruczaj-Zaborze do nowo wybudowanej SP nr 151. Trzy lata później w 'czterdziestce' powstał zastęp harcerek 'Oready'. W związku z permanentnym brakiem harcerzy płci męskiej sprawy w swoje ręce wziął sam człowiek-legenda, ówczesny szczepowy Szczepu 'Ruczaj' phm. Maciej Chyl HO. W kwietniu 1994 r. sformował zastęp kilku chłopaków z piątych klas, których podgórski hufcowy - pwd. Radosław Kurek - określił w rozkazie wdzięczną, lecz nieco przydługawą nazwą: 11. Podgórski Zastęp Próbny Harcerzy. Trzy miesiące później zastęp pojechał razem z resztą Szczepu 'Ruczaj' na swój pierwszy obóz. W listopadzie 1994 r. zakończył się okres próbny istnienia zastępu i hufcowy uznał za stosowne sformować na jego bazie drużynę. Tak też zrobił w dniu 11. listopada.

Nazwy 'Leśne Czorty' użyto oficjalnie po raz pierwszy na IV. Grze o Legion Szczepu 'Ruczaj' w 1997 r. Nie bardzo się podobała drużynowemu, ale podobała się drużynie... więc wódz nie miał wyboru :) . Nazwa została wymyślona na fali fascynacji drużyny piosenką 'Skaut': skoro 'czort niesie po lesie skauta' to znaczy, że w lesie musza żyć jakieś czorty, słusznie zatem można nazwać je leśnymi czortami, a skoro jeszcze mają te czorty pozytywny stosunek do skautów to znaczy, że wszystko jest OK. Zaczęło się zatem wiercenie drużynowemu dziury w brzuchu. W końcu zmiękł i na IV. Grze o Legion byliśmy już 'Leśnymi Czortami'. Nazwa okazała się sympatyczna i miła dla ucha, a kolejne pokolenia Czortów z dumą wymawiały te dwa magiczne słowa.

Patron drużyny Jakiś czas później rozbuchana, samcza ambicja Leśnych Czortów zrodziła potrzebę posiadania patrona drużyny. Pierwszą jaskółką bardzo konkretnego patrona był podzastępowy 'Lisów' druh Sebob (dziś stary, połamany artretyzmem i przygrubawy senior harcerstwa leśnoczorciego :) ), on to bowiem na jednej z rad drużyny nieśmiało zaproponował kandydata w osobie Grota-Roweckiego. Argumenty były ostre:
'1. Bo dowodził AK i był debeściakiem'
'2. Bo cała drużyna mieszka na ulicy Grota-Roweckiego' (istotnie tak było; wyjątek stanowił phm. Maciej Chyl - ul. Jagodowa :) ).
Drużynowy jednak nie dał się przekonać. Odpadło jeszcze kilku kandydatów. Sprawa patrona przycichła na parę lat... Ale w 2000 roku wybuchła z jedenastokrotną mocą. Rozpoczęła się Kampania 'Grot', której ukoronowaniem było zdobycie prawa do posiadania patrona oraz proporca drużyny. Kampania była przez jakiś czas zawieszona i dlatego dopiero na obozie w Rozwarówku w 2003 r. Leśne Czorty otrzymały proporzec drużyny oraz srogie imię gen. dyw. Stefana Grota-Roweckiego.

Leśne Czorty w harcerskiej sieci znajdują się od miliardów lat i zarania dziejów, a konkretnie od 2003 r. TUTAJ! znajduje się starożytna strona naszej drużyny, której autorem był Filar Drużyny, Pierwszy Klaun Rzeczypospolitej Leśnoczorciej wyw. Radosław Krzyżek

# Pewną egzotyką w dziejach drużyny był zastęp 'Wilków', który nieprzerwanie i niepowstrzymanie, pomimo rozmaitych burz dziejowych, trwał od 1994 do 2003 roku. Kolejnymi zastępowymi byli: Łukasz Kowalski, Łukasz Leszczyński, Artur Luzar, Kamil Bębenek, Radosław Krzyżek, Artur Kotaś. Każdy Wilk zawsze był dumny, że jest Wilkiem. W szczytowym momencie swojej potęgi zastęp 'Wilki' liczył 11 (!) osób. Aż się łezka kręci w oku...

Nie da się ukryć, że spośród 'Leśnych Czortów' wywodziło się i wywodzi 90% wodzów i szeryfów Szczepu 'Ruczaj':
HO Piotr Witkowski - drużynowy 11. PgGZ 'Puszgwardia'
ćw. Bernard Czarnecki - drużynowy 11. PgDH-rzy 'Twierdza Leśna'
pwd. Grzegorz Pelc ćw. - drużynowy 11. PgDH-rzy 'Strzelcy Podhalańscy', hufcowy Hufca Harcerzy Kraków V 'Podgórze'
ćw. Sebastian Obara - łebmaster Szczepu 'Ruczaj'
ćw. Tomasz Żak - kiedyś drużynowy 11. PgDH-rzy 'Awangarda'
pwd. Łukasz Witkowski HO - kiedyś hufcowy Hufca Harcerzy Kraków V 'Podgórze'
phm. Maciej Chyl HO - kiedyś szczepowy Szczepu 'Ruczaj'
phm. Łukasz Leszczyński HO - kiedyś szczepowy Szczepu 'Ruczaj'

Można by też wspomnieć, że czortostwo roznosi wirusy harcerstwa po Podgórzu. Z inicjatywy Czortów powstała 11. PgDH-rzy 'Awangarda', 11. PgWZPH-rzy 'Wilki Morskie', 11. PgDH-rzy 'Strzelcy Podhalańscy'. Szkoda, że z tych trzech drużyn do dziś przetrwała tylko jedna :( Ale za to jaka!

# Biała Służba '97, Biała Służba '99, Biała Służba '02, Biała Służba '05, Biała Służba '06, akcja pomocy dla powodzian w sierpniu 2001 to chwile potężnych mobilizacji Leśnych Czortów: drużyna zawsze stawała do służby.

Niezaprzeczalnie największym sukcesem w dziejach drużyny było zajęcie drugiego miejsca w czasie Akcji 'Smok' - akcji sztandarowej Małopolskiej Chorągwi Harcerzy. Jak wykazały późniejsze badania, od zwycięstwa dzieliło Leśnych Czortów dosłownie 0,11 milimetra. Niemniej jednak drużyna otrzymała miano Rezerwowej Drużyny Sztandarowej. Było to w maju 2000 roku.

Myliłby się jednak ten, kto przypuszczałby, że dzieje 11. PgDH-rzy 'Leśne Czorty' to pasmo nieprzerwanych sukcesów, a i powyższy tekst nie powinien tak brzmieć. Leśnoczorcia historia to niekończąca się sinusoida spektakularnych zwycięstw oraz dotkliwych i bolesnych klęsk (o których też pamiętamy). Z tych pierwszych należy czerpać moc i inspirację do nowych wyzwań i sukcesów, a na tych drugich uczyć się tak harcować, żeby historycy ze wstydem nie wymazali kiedyś z kart kronik nazwy: 11. Podgórska Drużyna Harcerzy 'Leśne Czorty' im. gen. dyw. Stefana Grota-Roweckiego...

Do góry
POCZET WODZÓW

Drużynowymi 11. PgDH-rzy 'Leśne Czorty' im. gen. dyw. Stefana Grota-Roweckiego byli kolejno:

phm. Maciej Chyl HO phm. Maciej Chyl HO 1994-1997

wyw. Tomasz Żak wyw. Łukasz Leszczyński wyw. Tomasz Żak & wyw. Łukasz Leszczyński 1997-1998 (czas działania drużyny w plutonach: I. w SP nr 40, II. w SP nr 158)

pwd. Łukasz Leszczyński ćw. pwd. Łukasz Leszczyński ćw. 1998-2000

pwd. Łukasz Witkowski HO pwd. Łukasz Witkowski HO 2000-2003

ćw. Grzegorz Bogunia ćw. Grzegorz Bogunia 2003-2004

phm. Łukasz Leszczyński HO phm. Łukasz Leszczyński HO 2004-2006

wyw. Piotr Pelc wyw. Piotr Pelc 2006-????

Do góry
MUNDUR LEŚNEGO CZORTA
#

1. rogatywka z lilijką

2. bluza mundurowa harcerska, a na niej:

* na pagonach brązowe patki z numerem '11'

* brązowa chusta (otrzymywana z rąk drużynowego po przejściu Próby Leśnego Czorta) spięta suwakiem

* odznaczenia stosowne do stopnia (lilijka lub krzyż) i funkcji (sznur w odpowiednim kolorze lub jego brak)

* plakietka 'ZHR' nad prawą kieszenią

* plakietka 'Szczep Ruczaj' na lewym rękawie (dolna krawędź plakietki 11 cm od wszycia rękawa)

* plakietka 'Kraków' (2 cm poniżej plaietki 'Szczep Ruczaj')

3. spodenki mundurowe harcerskie

4. pas harcerski z klamrą ZHR

5. sztuce czarne z dwoma białymi paskami

6. wywijki białe

7. ciemne obuwie turystyczne (za kostkę)


Do góry


Copyright © Łukasz Leszczyński. Kraków 2006

LEŚNE CZORTY
KIM SĄ LEŚNE CZORTY
CZORCIE LEGIONY
GEN. DYW. STEFAN GROT-ROWECKI
CZORCIA GALERIA
AKCJE, IMPREZY I SZMERY-BAJERY
INFO DLA RODZICÓW
RZECZPOSPOLITA HARCERSKA
PRZYRZECZENIE I PRAWO HARCERSKIE
REGULAMINY
FAJNE PIOSENKI
DOWNLOAD
EKWIPUNEK
DOBRE LINKI
KSIĘGA GOŚCI
SZCZEP
HUFIEC
CHORĄGIEW
OKRĘG
ZHR